پنج‌شنبه, 27 دی 1397
عنوان : تنها ۵ درصد سیمان دنیا در چرخه تجارت
کد خبر : ۲۱۸۸
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۱۱/۱۱ 
ساعت : ۸:۴۰:۲۷

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی صنعت سیمان کشور گفت: در حال حاضر کمتر از پنج درصد مجموع تولید سیمان دنیا روی ریل تجارت قرار می گیرد.
به گزارش سیمان خبر، محمدرضا احسان فر در برنامه «راه ابریشم» رادیو اقتصاد افزود: ارزش کالای سیمان به نسبت هزینه های حمل و نقلی فی نفسه پائین و به عنوان یک کالای صادراتی در دنیا تعریف نمی شود.
وی همچنین اظهارداشت: طبق معمول سیمان به عنوان یک کالای لوکال در جهان تولید و مصرف می شود.
این عضو هیئت مدیره انجمن صنفی صنعت سیمان کشور با بیان اینکه سالانه ۴,۴ میلیارد تن سیمان در دنیا تولید می شود، گفت: میزان صادرات و واردات این کالا در بین کشورها سالانه کمتر از ۲۰۰ هزار تن است.
وی در ادامه ضمن اشاره به این جمله که از بدو تاسیس شرکت صنایع سیمان زابل بنا شد ۵۰ درصد از ظرفیت مجموعه مزبور روی ریل صادرات قرار گیرد، افزود: در نخستین سال تولید شرکت با ۲۳۴ هزار تن صادرات سیمان قدم مثبتی در این مسیر برداشته شد.
احسان فر با بیان اینکه حجم صادرات شرکت صنایع سیمان زابل طی سال گذشته ۷۲۴ هزار تن بوده است، اظهارداشت: امسال برنامه صادرات این مجموعه دستیابی به هدف ۸۳۰ هزار تنی است.
وی همچنین با بیان اینکه صادرات سیمان ایران در سال ۱۳۹۳ نزدیک به ۲۰ میلیون تن رسید، گفت: این موفقیت مرهون تولید با رویکرد صادرات بوده است.
عضو هیئت مدیره انجمن صنفی صنعت سیمان کشور افزود: حمایتی که دولت از ابتدای سال ۹۰ تاکنون انجام داده میزان تولید سیمان با هدف صادرات در مملکت افزایش یافته است.
وی ضمن اشاره به ایجاد واحدهای صادراتی در اقصی نقاط حاشیه مرزهای کشور با هدف صادرات افزود: همزمان با تعریف این طرح بایستی برنامه های مناسبی جهت حفظ بازارهای صادراتی نیز پیش بینی و به مورد اجرا گذاشته می شد.
احسان فر اذعان داشت: متاسفانه به جهت نبود برنامه های مشخص در طول دوره ساخت و همینطور پس از بهره برداری این واحدها با افزایش تولید سیمان و همچنین کاهش مصرف داخلی به سبب رکود اقتصادی مواجه و در نتیجه رقابت منفی در بازارهای صادراتی فی مابین تولید کنندگان ایرانی شکل گرفت.
وی همچنین یادآورشد: این مسئله موجب از دست دادن مهمترین بازار صادراتی سیمان کشور یعنی عراق شد.

نمایش تعداد بازدیدها : 936

پورتال شرکت سیمان خوزستان

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0